Peru - pestrá země Inků

Stojíte na kamenných terasách a sledujete jak první paprsky slunce ozařují ruiny ulic, domů a chrámů vrostlých do hřebene skalnatého výběžku. Z obou stran se prudce svažuje do úzkého údolí, ve kterém se hluboko dole třpytí proud řeky Urubamby. Nad ruinami se tyčí mohutný vrchol porostlý bujnou vegetací a kolem se rozkládají strmé svahy okolních hor. Takové je svítání na Machu Picchu - starobylém městě Inků.

Indiánská slavnost na ostrove AmantaniKarel Javurek

Umístění tohoto města je opravdu úžasné. Jednak pro jeho fotogeničnost a také pro jeho strategickou nedostupnost. Právě to je důvodem, že ruiny tohoto města byly objeveny až v roce 1911 americkým historikem Hiramem Binghamem. V rozvalinách, jejichž travnaté plochy okusují volně pobíhající lamy, naleznete zachovalé zdi domů a chrámů. Tyto zdi byly stavěny bez použití spojovacích materiálů a jsou dokladem o vyspělé stavební technice inckých stavitelů. Ohromné kvádry kamenů byly zabrušovány tak, aby k sobě dokonale hermeticky přiléhaly. Mezi jednotlivými kameny se nenajde škvíra, kam by se dala zasunout střenka nože. Navíc tyto zdi nejsou tvořeny pravidelnými čtyřúhelnými kvádry, ale hrany kamenů mají mnoho úhlů. Dokonalá stavební technika zabraňovala také sesuvům při zemětřesení, jak bylo možné se přesvědčit při zemětřesení v pozdějších dobách. Zdi postavené Španěly na základech inckých chrámů padly, avšak základy zůstaly neporušeny. Technika spočívala v tom, že na spodní vrstvy zdí se používali menší kameny a teprve na ně se kladli kvádry větších rozměrů. Menší kameny v základech zaručily, že se při zemětřesení zeď nerozpadla, protože velké kameny by nejspíše popraskaly a rozpadly se. 

Machu Picchu Během několika málo minut po rozednění se celý areál zaplní turisty ze všech koutů světa. Každý chce pořídit co nejkrásnější záběr. V zájmu zachování tohoto světového kulturního dědictví z dob předkolumbovské civilizace je přísně zakázáno vystupovat na ruiny. Staré stavby sice odolaly zemětřesení, ale eroze půdy způsobená nekonečnými davy turistů napomáhá jejich rozpadávání. Krása tohoto místa tak může být příčinou jeho vlastní záhuby. Masový nápor turistů je mimo jiné způsoben mohutnou propagací místa a zároveň jeho snadnou dostupností. V dnešní době se sem dostanete vlakem z Cuzca a pak autobusem z Aquas Callientes.   

Údolí Inků Machu Picchu není ale jediným místem v Peru, které stojí za vidění. Na sever od Cuzca je Sacred Valley- posvátné údolí Inků s terasovitými políčky a městy Pisac,  Ollantaytambo a Chinchero a spoustou terasovitých políček. Také zde najdete hojné pozůstatky incké civilizace. 

Nazca Na pobřeží Pacifiku se nachází planina Nazca se známými tajemnými obrazci viditelnými z ptačí perspektivy.Názory na jejich původ se liší, jedním z mnoha výkladů je navigace pro mimozemské civilizace. 

El condor pasa Dalším místem bohatým na přírodní krásy je kaňon řeky Colca. V tomto vysoko položeném údolí nad 4000 metrů můžete pozorovat kroužící kondory na pozadí zasněžených vrcholků And. 

Titicaca Na hranicích s Bolivií se rozkládá jezero Titicaca. Nadmořskou výškou 3800 m. n. m. patří k nejvýše položeným jezerům na světě. Na jezeře se mimo přírodních ostrovů Amantani a Taquile nachází také umělé rákosové ostrovy Uros.Ty byly obydleny kmenem Uros z důvodu ochrany před většinovými kmeny Kečua a Aymara. Indiáni těchto kmenů na ostrovech žijí dodnes, živi jsou  především z turistického ruchu a prodeje suvenýrů, doplňkově take z rybolovu. 

Země rozmanitých krás Místní lidé se s vysokou nadmořskou výškou vyrovnávají za pomoci žvýkání listů koky. Ta má povzbuzující účinky podobné čaji nebo kávě. S drogou, která se z této rostliny dá získat, však nemá účinek žvýkání listů nebo pití jejích spařených listů nic společného. Pěstování koky je také jednou z mála možností obživy v této chudé, ale krásné zemi. Zemi, která nabízí kromě nádherných horských velikánů, také tropický prales nebo písečné duny pouště. Na pobřeží Pacifiku nebo blízkých ostrovech můžete spatřit plameňáky, tučňáky, lvouny nebo mrože, v horách zase lamy a kondory. Z nadmořské výšky 4000 m.n.m. dojedete za půl dne k oceánu do nulové výšky. Architektura z doby španělské conquisty se tu střídá s ruinami říše Inků. Pestrost – to je asi slovo, které tuto zajímavou jihoamerickou zemi vystihuje nejlépe.

Další fotografie na: http://coldplayer.rajce.idnes.cz/Peru_a_Bolivie_2006/

Autor: Karel Javůrek | úterý 2.12.2008 19:00 | karma článku: 20,20 | přečteno: 2452x
  • Další články autora

Karel Javůrek

Kyborgové

4.6.2017 v 21:52 | Karma: 11,94

Karel Javůrek

Já nic, já Kalousek

13.10.2016 v 22:23 | Karma: 32,53

Karel Javůrek

Babišland

9.10.2016 v 23:26 | Karma: 23,50

Karel Javůrek

China Hate-Free Tibet

30.3.2016 v 1:39 | Karma: 38,47

Karel Javůrek

Adios socialismo!

10.12.2015 v 11:47 | Karma: 12,40